Body Moody
Zdroj: Body Moody

Body Moody chce zatočit s bolestí při menstruaci. Využívá k tomu teplo

Česká značka Body Moody letos uvádí na trh unikátní body, které umí pomocí vyhřívání zkrotit menstruační bolesti. Zjistili jsme, jak přesně chytrý kus oblečení funguje.

Velký počet žen se musí potýkat s bolestmi při menstruaci, které jim komplikují běžný život. Designérka Kateřina Rydlová společně s kolegyní Dorotou Kajfoszovou ale právě dokončily vývoj hřejivého body, díky kterému by se ženy nemusely při menstruaci spoléhat na prášky proti bolesti. Přečtěte si podrobnosti v našem rozhovoru.

Body Moody
Unikátní body umí zkrotit menstruační bolesti pomocí vyhřívání. Zdroj: Body Moody

K čemu slouží Body Moody?

Kateřina a Dorota: Body Moody pomáhá dívkám a ženám při menstruačních bolestech, bolestech zad a podle posledních testování i při potížích s močovým měchýřem. Hned od počátku projektu jsme vycházely z nezávislých výzkumů*, které uvádějí, že až 85 % žen trpí bolestmi při menstruaci, takže to rozhodně není okrajový problém. Zahřívání podbřišku a beder uvolňuje napětí a pomáhá od bolesti, a to jsme chtěly přenést mimo domov. Tak, abychom mohly využívat teplo i na cestách, v práci, ve škole nebo třeba na horách.

Technicky vzato je Body Moody chytré oblečení, které má dvě vyhřívací plochy integrované přímo v oděvu. Ty jsou kombinací patentované hřející technologie ovládané přes appku a textilního materiálu. Nápad vznikl v Česku a bodýčka šijeme ve spolupráci s českou textilkou. Technologické komponenty máme ze Švédska. A víme, že neexistuje stejný výrobek nikde ve světě.

Jak přesně body funguje?

Kateřina a Dorota: Ve zkratce, využíváme teplo na uvolnění a prokrvení svalů. Opět jsme vycházely z výzkumů, podle kterých nejvíce žen trápí menstruační bolest vyvolaná stahy dělohy – kvůli těm se děloha přestává prokrvovat. My navíc doporučujeme používat bodýčko i několik dní před menstruací, právě pro uvolnění svalů. Máme vyzkoušeno, že i to přispívá k menší bolesti během menstruace. Díky tomu Body Moody netlumí jenom bolest, ale odstraňuje i jednu z příčin. A co bylo pro nás důležité – bez léků a zatížení organismu chemií.

Bodýčko má dvě části, které hřejí, v oblasti podbřišku a křížové oblasti až ke kostrči. Přední i zadní část je opatřena speciální hřejivou vodivou vrstvou, která funguje podobně jako elektrická dečka, jen je tenká 1 milimetr, takže je pro uživatelky v podstatě neviditelná. Hřátí je možné zapnout na obou částech najednou, nebo samostatně. Bodýčko je vyhřívané pomocí baterií, pro každou část zvlášť. Baterky se vkládají do skrytých kapes, kde nejsou vidět, a připevňují se pomocí magnetického konektoru. Teploty můžete nastavovat manuálně na baterii nebo přes aplikaci. To nám připadá velmi pohodlné, hlavně v zimě, kdy se nemusíte k ovládání dobývat přes všechny vrstvy oblečení.

Jak dlouho vydrží v provozu a jak se dobíjí?

Kateřina a Dorota: Tady jsme také myslely na pohodlí, a proto se baterky nabíjí stejně jako mobil. Nabíječka umí nabíjet obě baterie zároveň a na 100 % jsou dobité za hodinu a půl. Každá baterie vydrží hřát sto minut na maximální teplotu. Na nejnižší stupeň až tři hodiny.

Na bodýčku je unikátní to, že ho po odepnutí baterie můžete prát v pračce – v dodaném pracím pytlíku a na šetrný režim. Hřejivá vrstva je navržena tak, aby byla i při tak malé tloušťce odolná a vydržela nejméně 200 pracích cyklů.

Z jakého materiálu se body šije?

Kateřina: Zkoušely jsme modal, bambus, lyocell/tencel, bavlnu, viskózu i polyester. Z toho všeho nám nejlépe vyšla SIRO viskóza. Dala jsem i na doporučení krejčové v textilce, se kterou spolupracujeme. Měla s materiálem zkušenosti a věděla, jak se chová po několika vypráních a na jaké aplikace je vhodný. Po řádném testování a 210 vypráních můžeme říct, že jsme s volbou naprosto spokojené. Materiál v kvalitě, jakou bereme, drží barvu, nežmolkuje, nevytahuje se, jen jakoby pocitově měkne.

Jakou má životnost?

Kateřina a Dorota: Odhadujeme, že Body Moody oblečete minimálně 500krát. Podle našich propočtů a předpokladů vám vydrží kolem 4 let, což je déle než třeba chytrý telefon.

Co vás inspirovalo ke vzniku tohoto výrobku?

Kateřina: Nápad vznikl ještě na ČVUT při mém studiu v ateliéru Karel/Šafařík. Už na bakalářském stupni jsem se zaměřovala na návrhy pomůcek a přístrojů do nemocnic a na magisterském jsem se zahloubala více do výzkumu a věnovala se tématu úlevy od menstruační bolesti.

Sama jsem měla při menstruaci bolesti a teplo mi pomáhalo i na časté záněty močového měchýře. Na trhu nebyla pomůcka, která by mi vyhovovala na používání mimo pohodlí domova a za kterou bych se při používání ve škole nestyděla, a tak jsem se rozhodla ji navrhnout a realizovat.

V jaké fázi se vývoj body nyní nachází?

Kateřina a Dorota: Momentálně jsme ve velmi vzrušující fázi – máme bodýčko připraveno v pěti velikostech, zájemkyně si jej již mohou předobjednat. Fyzicky přijdou bodýčka k našim zákaznicím už v srpnu. Během června nebo července připravujeme dvě místa v Praze, kde si budou moci ženy a dívky bodýčko vyzkoušet.

Jak dopadlo testování?

Kateřina: Celou dobu vývoje jsem testovala veškeré vzorky nejprve na mně, než jsme došly k podobě, která byla vhodná již na půjčení na testování za plného provozu – pratelná, s plně nabíjecí baterií a s možným výběrem velikostí. Bodýčko mi pomáhalo a pomáhá, v průběhu let jsem přestala užívat jakékoliv prášky, bez kterých jsem dříve první den menstruace nezvládla. Zejména pokud jsem musela jít do školy, práce nebo na trénink.

Stejnou zpětnou vazbu jsem dostala i od testerek a zákaznic. Jejich očima je Body Moody malý zázrak, který jim pomohl zbavit se prášků proti bolesti a díky kterému se dostaly do větší psychické pohody. Velmi pozitivní reakce máme ke střihu, příjemnosti materiálu, slušivosti, rychlosti zahřívání a celkovému komfortu při používání.

Během testování jsme navíc zjistily, že naše testerky oblékaly Body Moody i do hor, na procházky nebo třeba do nevytápěných kanceláří. Všude tam, kde se potřebovaly zahřát. Takže využití je doopravdy široké, i mimo menstruaci.

Body Moody
Baterie do body se dobíjí stejně jako mobil. Zdroj: Body Moody

Na vývoji jste pracovaly několik let, co pro vás bylo nejobtížnější?

Kateřina: Tady bych to rozdělila na to, co pro mě bylo nejobtížnější jako člověka a co bylo nejobtížnější v samotném vývoji. Co se týče vývoje, řekla bych, že nejtěžší byl posun z akademického výstupu splňující ověření funkce konceptu do verze možné komercializovat, užívat v běžném provozu. Původní vzorky hřály, měly střih bodýčka, daly se nabíjet, nosit, používat, ale nebyly vhodné pro sériovou výrobu a nevydržely třeba více než 50 pracích cyklů. To jsme musely vyřešit.

A v osobní rovině, protože to byl první projekt, který jsem vedla od nápadu po realizaci, bylo nejtěžší to, že je člověk na několik let opravdu zaneprázdněný. Je těžké vybalancovat práci, která vám přináší finanční příjem a práci na projektu, který milujete, jste do něj nadšení, potřebuje vaši každodenní péči a pozornost, ale nepřináší vám příjem. Toto je opravdu dlouhodobě náročné. Je těžké v tom nezapomenout na sebe a odpočívat, umět si dát pauzu, protože ve vývoji „to-do list” opravdu nikdy nekončí a je dost snadné se v tom zacyklit a vyčerpat se. A to se učím nedělat.

Plánujete v rámci produktu nějaké další novinky, například jiné barvy?

Dorota: Chceme pracovat na rozšíření škály velikostí, a to o XXL a XXXL u kterých bude řešení hřátí maličko odlišné.

Kateřina: Časem bychom také určitě rády rozšířily škálu střihů, třeba s dlouhým rukávem a kulatým výstřihem. Co se týče barev, na přání testerek bychom chtěly v budoucnu přidat krémovou, zejména pro ženy pracující ve zdravotnictví nebo tam, kde musí nosit světlé oblečení, a tmavě modrou. Mně osobně by se moc líbilo ještě meruňkovo-tělové body z jemnějšího, tenčího materiálu. Ale to bude takový úkol jednou za odměnu, až si budeme moci dovolit rozšiřovat nabídku.


* Zdroje ke zmíněným studiím:

  • Akin, M. et al. Continuous, low-level, topical heat wrap therapy as compared to acetaminophen for primary dysmenorrhea. J Reprod Med 49, 739–745 (2004).
  • Akin, M. D. et al. Continuous low-level topical heat in the treatment of dysmenorrhea. Obstet Gynecol 97, 343–349 (2001).
  • Jo, J., Lee, S.H. Heat therapy for primary dysmenorrhea: A systematic review and meta-analysis of its effects on pain relief and quality of life. Sci Rep 8, 16252 (2018).
  • Shahindokht Navvabi Rigi, Fatihe kermansaravi, Ali Navidian, Leila Safabakhsh, Ameneh Safarzadeh, Somaye Khazaian, Shahla Shafie & Tahmineh Salehian Comparing the analgesic effect of heat patch containing iron chip and ibuprofen for primary dysmenorrhea: a randomized controlled trial, BMC Women’s Health volume, Article number: 25 (2012).