Zdroj: Posedla

Český startup Posedla vyrábí cyklistická sedla na míru

Startup Posedla ze severočeského Varnsdorfu se zaměřuje na příznivce cyklistiky, kteří chtějí maximální pohodlí při jízdě. Přečtěte si náš rozhovor s Jiřím Dužárem, který je jedním ze zakladatelů.

Popularita cyklistiky roste, ale někteří lidé se během jízdy potýkají s nepohodlím v oblasti sedacích partií. Na tento problém se zaměřil Jiří DužárMartinem Řípou, kteří jsou také vášnivými cyklisty, a rozhodli se, že začnou pod značkou Posedla vytvářet sedla na míru. Od prvotních návrhů v loňském roce se jim podařilo nejenom získat finance, ale také představit sedlo Joyseat. Zároveň vše tvoří lokálně v rodných severních Čechách.

Zakladatelé startupu Posedla
Zakladatelé Posedla Martin Řípa a Jiří Dužár Zdroj: Posedla

Jak jste na nápad vyrábět sedla přišli?

Podobně jako velkou část cyklistů a cyklistek i nás během jízdy na kole trápily nepříjemné pocity, což jsme chtěli změnit. Když jsme k tomu připočítali také velmi omezený výběr sériově vyráběných cyklistických sedel na trhu, rozhodli jsme se, že nabídneme sedlo každému na míru.

Proč jste se rozhodli usídlit právě ve Varnsdorfu?

Oba pocházíme ze severních Čech a ten region milujeme. Takže chceme, aby se o něm víc mluvilo. Za nás to byla dost automatická volba.

Kolik času zabere výroba sedla od počátku do konce?

V předprodeji máme nastavenou dobu doručení 8 až 10 týdnů. V běžném režimu pak bude doručovací lhůta přibližně tři týdny. Výroba sedla není jen o 3D tisku. Kromě samotného tisku je ještě nutné následné zpracování a úpravy vrchní vrstvy, aby měla požadované vlastnosti. Do procesu patří i výroba karbonových skeletů a následná kompletace sedla a kontrola kvality. V předprodeji chceme vychytat všechny nedokonalosti celého procesu, abychom mohli zkrátit dodací lhůtu na tři až čtyři týdny.

Máte u sedla nějaký váhový limit, který je omezený například použitým materiálem?

Ano, váhový limit máme nastavený na 110 kg. Rozhodli jsme se vyrábět ultralehká sedla a to jde ruku v ruce s váhovým omezením. Nižší váha rovná se méně materiálu, ale zároveň s tím i nižší nosnost. Naše sedlo Joyseat je naddimenzované, aby tuto váhu v pohodě zvládlo. Máme to ověřené i testem podle ISO normy.

Sedlo Joyseat od firmy Posedla
Sedlo Joyseat Zdroj: Posedla

Jak bude probíhat měření zákazníka, musí k vám osobně dorazit, nebo máte nějaký plán, jak získat jeho míry i na dálku?

Celý proces jsme připravili tak, aby ho každý zvládl z pohodlí domova. Nejprve si v konfigurátoru nastaví parametry sedla a odešle objednávku. Po objednání obdrží Smiling Butt Kit, s jehož pomocí vytvoří otisk sedacích partií. Hotový otisk nám nafotí, fotky nahraje do konfigurátoru. My následně vymodelujeme sedlo a začneme vyrábět. Hotové, bezpečně zabalené sedlo pak posíláme zákazníkovi domů.

Kdo je podle vás cílovou kategorii vašeho produktu?

Naší cílovou skupinou jsou zapálení cyklisté a cyklistky, pro které je cyklistika životní styl. Tráví na kole hodně času a komfort při jízdě je pro ně hodně důležitý. První objednávky z předprodeje potvrdily naše předpoklady a mezi zákazníky převažují muži nad ženami. Sedlo si předobjednalo i několik majitelů elektrokol.

Kolik jste toho v průběhu testování najezdili na kolech?

Testovací sedla jsme dali posedlým cyklistům a cyklistkám, takže máme naježděny tisíce, možná už desetitisíce kilometrů. Otestováno máme tedy dostatečně.

Jak je v současnosti ve firmě velký tým?

V týmu produktového marketingu máme čtyři členy týmu a další čtyři lidi máme ve vývoji. K tomu spolupracujeme s řadou externistů z různých oborů, kteří zajištují bike fitting, marketing, IT, grafiku a další.

Nedávno jste spustili předprodej prvního modelu, je nějaká hranice, kdy předobjednávky v případě velkého zájmu pozastavíte?

Ano, spustili jsem předprodej Founder’s edition. Během prvního týdne jsme vyprodali téměř polovinu z plánovaných 100 kusů sedel. Až se prodají, předprodej pozastavíme.

Jaké máte do budoucna plány? Přemýšlíte nad nějakým dalším cyklistickým vybavením na míru?

V nejbližších měsících se chceme věnovat hlavně optimalizaci výroby, aby celý proces běžel jako dobře promazané ložisko. Samozřejmě už máme v hlavě představu, na co dalšího se zaměřit. Nadále se to bude týkat kontaktních bodů jezdce s kolem.