sushi
Zdroj: Rajesh TP, Pexels

I sushi má svůj mezinárodní den. Proč se slaví?

Sushi, jedno z nejznámějších asijských jídel, má 18. června svůj mezinárodní den. Víte, proč a jak se slaví?

Slovo sushi v doslovném překladu z japonštiny znamená „kyselá chuť“. Označuje podstatu tohoto pokrmu: vařenou rýži spojenou sladkokyselou omáčkou sushinoko. Existuje hned několik variant tohoto jídla. V Česku mezi nejznámější patří rolky hosomaki, kde je rýže zabalená v řase a uprostřed se nachází jedna ingredience, nebo nigiri, což je váleček rýže a na něm položený například kus ryby. Za poslední dekády se ze sushi stává hotová senzace a rychle přibývají i nové druhy.

Sushi
Sushi. Zdroj: Valeria Boltneva, Pexels

Sushi má svůj den díky Facebooku

Přestože historie sushi sahá velmi hluboko, jeho mezinárodní den se začal slavit až v roce 2009. Údajně ho odstartoval Chris DeMay na své facebookové stránce věnované této pochoutce, která v té době čítala 1,3 milionu fanoušků. Na první mezinárodní den tohoto pokrmu vyzval uživatele k tomu, aby ho oslavili podle svého a nasdíleli s ostatními, jak to provedli. Od té doby se tento mezinárodní den koná každý rok a má jít nejen o chuťový zážitek, ale také o šíření povědomí o mýtech a faktech týkajících se pokrmu.

Jeden takový mýtus se týká samotného vzniku sushi. Vyvinulo se z narezushi, což byly ryby, které se balily do osolené a fermentované rýže, a díky tomu zůstaly chutné po celé měsíce. Jakmile se ryba spotřebovala, její obal z rýže se vyhazoval. Tato pochoutka vznikla pravděpodobně v jihovýchodní Asii. Čtete správně – sushi, které se považuje za tradiční japonské jídlo, původně vzniklo jinde. Do okolních zemí se šířilo spolu se znalostí pěstování rýže a do Japonska se dostalo přes Čínu, přesná doba ale není známá.

Další fáze vývoje se už více podobaly jídlu, které znáte ze současnosti. Kousek syrové ryby se balil do rýže a pokrm se musel relativně rychle zkonzumovat, dokud se nezměnila chuť. Poslední fáze evoluce přišla mezi lety 1600 až 1800 v Japonsku, kde vznikla „moderní“ forma, jejímž základem je ryba nebo zelenina obalená v rýži ochucené octem. Sushi se postupně rozšířilo i mimo asijská území a stalo se jedním z nejoblíbenějších pokrmů světa.

Jak mezinárodní den sushi oslavit?

Mezinárodní den můžete oslavit tak, že vyrazíte s přáteli do specializované restaurace a ochutnáte co nejvíce druhů sushi. A pokud si věříte, zkuste si tento pokrm udělat doma. Na internetu najdete spoustu receptů a postupů pro začátečníky. A rozhodně nevěste hlavu, když napoprvé nebudou vypadat jako od šéfkuchaře – příprava není tak úplně jednoduchá.

Zdroj: Daysoftheyear.com, Dayfinders.com, Food.ndtv.com, Protisedi.cz