trh mobilních telefonů
Zdroj: Rodion Kutsaev, Unsplash

Jak rostl trh mobilních telefonů za posledních 10 let a co nás čeká

Moderní doba je mobilní, o tom není pochyb. Přečtěte si, jak se za posledních deset let změnil svět díky mobilním telefonům, a co by nás v tomto desetiletí mělo ještě čekat.

Kdybyste se dnešní generace čtyřicátníků před dvaceti lety zeptali, jakou věc by si vzali na pustý ostrov, asi by to vyhrála krabička sirek, nůž, sekerka, krabička poslední záchrany nebo knížka. Dnes už by to na celé čáře vyhrál mobil a solární powerbanka. Podívali jsme se proto na pár statistik týkajících se mobilních telefonů.

trh mobilních telefonů
Zdroj: Sasha Kim, Pexels

Raketový růst a prognóza 5G

Podle společnosti Ericsson se od roku 2011 do současnosti zvýšil objem dat přenesených přes mobilní zařízení téměř třistakrát. Počet uživatelů chytrých mobilů od roku 2011 vzrostl o těžko uvěřitelných 5,5 miliardy. Na současném trhu je aktuálně více než 20 tisíc různých modelů mobilů s podporou sítí 4G.

Jen ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo přes mobilní zařízení přeneseno více dat než za celou historii do konce roku 2016. Bylo to celkem 78 EB (ExaBytů), což je v bytech číslo 78 s 18 nulami. Do konce letošního roku bude ve světě připojeno už 660 milionů zařízení k nejrychlejší mobilní síti 5G, která v Česku teprve vzniká, a tato síť bude pokrývat více než dvě miliardy uživatelů.

Do roku 2027 by se pak technologie 5G měla stát naprosto dominantním způsobem pro připojování mobilních zařízení k internetu. Očekává se, že v této době už bude do sítě 5G připojeno asi 50 procent všech mobilních přístrojů (přibližně 4,4 miliardy mobilů). To by odpovídalo 75 procentům populace planety a asi 62 procentům veškerých datových přenosů z chytrých telefonů. Podle nových odhadů se celkový objem mobilních datových přenosů do konce roku 2027 pravděpodobně vyšplhá na hranici 370 EB.

Internet věcí

V příštích letech nás také čeká výrazný nárůst zařízení podporujících technologie internetu věcí (Internet of Things, IoT), kam patří typicky nositelné přístroje měřící zdravotní stav, čidla sledující logistické operace, monitoring životního prostředí, chytré měřící přístroje nebo přístroje pro sledování výroby. Do roku 2027 by zařízení z kategorie IoT měla tvořit 51 procent všech mobilních připojení.

Mimochodem, podle světových statistik se ve třetím čtvrtletí letošního roku nejvíce prodávaly mobily značky Samsung s 20% podílem na trhu (téměř 70 milionů prodaných mobilů). Druhý je Apple se 14% podílem (48 milionů mobilů) a třetí Xiaomi se 13% podílem (44,4 milionů mobilů).

Zdroj: Ericsson, Counterpoint research