Koblihy
Zdroj: Pixabay

Nastal Tučný čtvrtek. Jaká jídla byste si měli dopřát?

Tučný čtvrtek, tedy tradiční vrchol masopustu, letos připadl na 24. února. Jak už název napovídá, na diety byste v tento den měli zapomenout.

Konec masopustu tradičně znamenal několik dní radosti a hodování, po kterých následovalo 40 dní půstu. Poslední čtvrtek masopustního období se nazýval Tučný čtvrtek. V našich končinách si lidé v tento den obvykle dopřávali hojné množství mastného a tučného jídla, včetně klasické vepřové pečeně s knedlíkem a zelím nebo zabijačkových jídel. Jednou z tradičních pochoutek byly také smažené koblihy. U nás v Česku není tento zvyk v současnosti tolik živý, ale v sousedním Polsku se koblihová tradice stále ctí.

Zdroj: Pixabay

Koblihy na každém rohu

Pro Poláky se jedná o prakticky nejsladší svátek v roce. Mlsání napomáhá i přísloví, které praví, že kdo na Tučný čtvrtek nesní alespoň jednu koblihu, tomu se nepovede dobře. Poláci proto údajně v tento den zkonzumují až 100 milionů sladkých plněných koulí.

Koblížky se v Polsku v poslední čtvrtek masopustu začaly smažit teprve v 19. století. Zpočátku ale chutnaly jinak než ty současné – vyráběly se z chlebového těsta, smažily se na sádle a plnily slaninou.

Současný klasický koblížek je politý cukrovou polevou s kousky pomerančové kůry nebo posypaný moučkovým cukrem, uvnitř má marmeládovou náplň. Pekaři a cukráři mají napilno už několik týdnů před Tučným čtvrtkem. Peče se podle osvědčených receptů, ale degustují a zkoušejí se i nové náplně a polevy, protože lidé si to žádají.

Regionální speciality

Není přitom kobliha jako kobliha. V každém z polských regionů mají svou lokální specialitu, včetně specifického názvu. Někde tak nejedí koblihy, ale „obláčky“. Slezané je například nazývají „krepel“.

Vedle koblih jsou oblíbené také takzvané faworki, sladké křehké sušenky smažené na oleji, které bychom u nás přirovnali nejblíže asi k božím milostem.  V bývalé Haliči a Horním Slezsku se jim říká „klestí“, pro obyvatelé Pomořanska, Kašubska, Kujavska a Velkopolska jsou to „chrousti“.

Někdo si na Tučný čtvrtek dopřává i palačinky, výběr je opravdu pestrý. Jedno je však jisté, v celém Polsku to v tento den voní sladce. A odborníci na výživu musí přivřít oči.

Zdroj: Deník, Týden