Káva
Zdroj: Nathan Dumlao, Unsplash

Pití dvou až tří šálků kávy denně prodlužuje život, uvádí studie

Vědci představili studii, podle které vypití dvou až tří šálků kávy denně může přispět k dlouhověkosti. Milovníci kávy mají také menší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Výzkum publikovaný v Evropském časopisu preventivní kardiologie naznačuje, že je pití kávy spojeno s delším životem. Výsledky studie se týkají mleté, instantní i bezkofeinové verze nápoje a vědci navrhují, aby byla konzumace kávy považována za součást zdravého životního stylu. Bezkofeinová káva snižuje pravděpodobnost úmrtí o 14%, mletá káva o 27 % a instantní verze nápoje o 11 %. Ideální je vypít dva až tři šálky nápoje denně.

Podle nového výzkumu může pití kávy vést k dlouhověkosti.
Podle nového výzkumu může pití kávy vést k dlouhověkosti. Zdroj: Fahmi Fakhrudin, Unsplash

Jeden z autorů výzkumu profesor Peter Kistler ke studii řekl: „Kofein je nejznámější složkou kávy, ale tento nápoj obsahuje více než sto biologicky aktivních složek. Je pravděpodobné, že za pozitivní vztahy pozorované mezi pitím kávy, kardiovaskulárními chorobami a délkou života jsou zodpovědné právě nekofeinové sloučeniny.”

Studie trvala 12,5 let a vědci pracovali s přibližně 450 tisíci odpověďmi lidí z dotazníku. Tazatelé se respondentů ptali, kolik šálků kávy denně vypijí a zda obvykle pijí instantní, mletou nebo bezkofeinovou kávu. Poté byli rozděleni do šesti kategorií podle počtu šálků, které denně vypijí. Zatímco všechny druhy kávy byly spojeny se snížením výskytu kardiovaskulárních onemocnění, nejnižší riziko bylo zaznamenáno u těch, kteří pili do tří šálků denně.

Zdroj: European Journal of Preventative Cardiology, Sky News