pangeos-uvodni-foto
Zdroj: Lazzarini Design Studio

Plovoucí město ve tvaru želvy může být největší lodí světa

Architekti představili koncept mohutné jachty s názvem Pangeos. Obrovské plovoucí město se má stát největším mořským plavidlem.

Architektonická společnost Lazzarini Design Studio přišla s projektem plovoucího města ve tvaru želvy. Tvůrci projekt pojmenovali podle superkontinentu s názvem Pangea, který existoval zhruba před dvěma sty miliony let.

pangeos-foto-do-textu
Jachta Pangeos. Zdroj: Lazzarini Design Studio

Současným držitelem titulu největší lodě světa je německá jachta Azzam dlouhá 180 m. Pangeos by byl ještě větší. Jeho navrhované rozměry jsou 550 metrů na délku a 610 metrů na šířku. Takto obrovská loď se už může hrdě nazývat tera jachtou – název pro plavidla ještě větší než super, mega a giga jachty.

Obrovské námořní plavidlo má fungovat jako plovoucí město. Na palubě budou hotely, nákupní centra, parky a další veřejná prostranství. Studio Lazzarini tvrdí, že Pangeos bude schopen pojmout 60 tisíc hostů, a zároveň nezbytné členy posádky a personál. 

Elektrický pohon má zajistit, že tento kolos bude moci plout rychlostí až pět uzlů. Potřebná energie má pocházet ze solárních panelů a generátorů, které budou vyrábět elektřinu využitím pohybu mořských vln. Právě ekologie lodní dopravy je velkým tématem, v Norsku například proto jiná společnost Ulstein představila koncept lodi, která bude mít nulové emise oxidu uhličitého.

Není překvapením, že výstavba obrovského plovoucího města nebude levná. Společnost Lazzarini odhaduje, že k realizaci Pangeosu bude zapotřebí investice ve výši 189 miliard korun. Výstavba by trvala osm let. Najít vhodný prostor, který by byl dostatečně velký pro tak velkou stavbu, není snadné. Projektanti společnosti Lazzarini předpokládají, že vhodnou lokalitou by mohla být Saúdská Arábie.

K realizaci je potřeba souhlas saúdskoarabské vlády. Pokud dá vláda projektu zelenou, projektanti vytipovali jako vhodné místo k realizaci přístav krále Abdulláha. Než se tak ale stane, Pangeos zůstává pouze ve fázi konceptu.

Zdroje: Lazzarini Designs Studio, Greek Reporter