Dio
Zdroj: Dio

Revoluce pro věřící. Aplikace Dio přináší kostel do vašeho mobilu

Mladík Vojtěch Šanca společně se svým kolegou Janem Růžičkou spouští unikátní mobilní aplikaci Dio, která přináší digitalizaci do dosud nedotčené oblasti – náboženství. Přečtěte si náš rozhovor.

Aplikace Dio letos vyhrála první místo v hackatonu Hack 2 Normal, které se zúčastnilo celkem deset soutěžních týmů. Vojtěch Šanca, CEO projektu, nám přiblížil svou motivaci pro vytvoření aplikace a principy, na kterých funguje.

Dio
Vojtěch Šanca. Zdroj: Dio

Co aplikace Dio uživatelům nabízí?

V jedné větě je Dio online rozšíření kostela. Jedná se o aplikaci, která uživateli umožňuje praktikovat víru na dálku a nejdůležitější aspekty fyzického kostela přináší do mobilu.

Hlavní funkcí Dia je online chat s knězem. Můžete si vybrat, se kterým kněžím ze své farnosti byste chtěli mluvit. Rozhodnete se, jestli ho kontaktujete anonymně, nebo pod pravým jménem a pak se mu můžete svěřit se svým trápením nebo ho poprosit o radu. Když je vše vyřešeno, chat ukončíte stisknutím tlačítka a rozhovor se celý smaže z obou zařízení i našich serverů. Můžete si tak být jistí, že nikdo jiný neví, o čem jste mluvili.

Jaké další funkce zvládá?

Další funkcí Dia je online nástěnka, která faráři nebo jinému zvolenému člověku z kostela umožňuje sdílet s věřícími informace online. Ti se tak k nim dostanou odkudkoliv a kdykoliv prostřednictvím svého mobilu.

Dio také umožňuje věřícím přispívat kostelům, a to bezhotovostně, na pár kliknutí. Přispívat můžete kdykoliv. Například, když je mše u konce, na mobilu vám vyskočí notifikace, která vás přenese k virtuální kostelní kase. Tam si vyberete částku a přetáhnete ji do kasičky. Potvrdíte platbu kartou a peníze se odešlou na účet kostela, který si za ně může třeba opravit fasádu.

Jaké jsou hlavní výhody Dia?

Výhod Dio přináší spoustu. Tou primární je samozřejmě to, že umožňuje lidem praktikovat víru odkudkoliv a kdykoliv. To se hodí nejen v době covidu-19, ale třeba i když onemocníte, cestujete nebo to máte do kostela daleko, protože bydlíte na venkově.

Druhou velkou výhodou je anonymita rozhovorů s knězem. To je něco úplně nového, co zde zatím nebylo. Díky Diu máte poprvé možnost si s knězem popovídat, aniž by věděl, kdo jste.

Zároveň by bylo dobré zmínit i bezpečnost, protože na té si dáváme opravdu záležet. Díky Diu máte jistotu, že váš rozhovor s knězem nemůže být nikde zaznamenaný, protože blokujeme snímky obrazovky. Zároveň si můžete být jistí, že peníze, které darujete, doputují do správných rukou. Z kasičky je totiž někdo snadno ukradne, ale z bankovního účtu těžko. To je ale jen pár příkladů toho, jak Dio zabezpečujeme.

No, a nakonec jsou tu samozřejmě i výhody pro samotné kostely. Těm přineseme více darů, protože darování lidem zjednodušíme. Zároveň jim také usnadníme správu farnosti a informování věřících o novinkách díky online nástěnce.

Dio
Vojtěch Šanca. Zdroj: Dio

Za jakých okolností projekt vznikl?

Dio vzniklo, když do Česka přišel covid-19. Situace poukázala na problém, že víru lidé nemohou praktikovat na dálku, přestože je to pro věřící jeden z nejdůležitějších pilířů jejich životů. Ten nápad byl ale starší. Nějaký ten rok jsem ve svém sešitě na startupové nápady měl napsáno „zpověď online“. A když přišel lockdown, nastala ta správná chvíle ho vytáhnout.

Podařilo se mi sestavit tým absolventů programu Soutěž & Podnikej. S kolegy jsme pak tento nápad vzali na hackathon Hack 2 Normal, kde se nám podařilo zvítězit. Na akci jsme nápad prověřili a modifikovali ho do komplexnější podoby. Od té doby na něm pracuji společně se spoluzakladatelem Honzou Růžičkou, s kterým jsme si naprosto skvěle sedli po osobní i technické stránce.

Co tě k vytvoření aplikace motivovalo? Máš osobní vztah k víře, nebo jsi zde spíše viděl dobrou příležitost na trhu?

Má motivace určitě nepramení z příležitosti na trhu. Já i Honza kolem sebe máme věřící známé nebo kamarády a chtěli jsme primárně vyřešit jejich problém.

Já většinou přínos naší aplikace přirovnávám k terapii, kterou znají i ateisté. Ta se díky platformám terap.io nebo Hedepy také přesouvá do online prostředí. Je to takový rozhovor, který člověku pomůže se cítit lépe. A rozhovor s knězem může mít na věřícího stejný účinek. Je příjemné budovat produkt, který může pomoci psychickému zdraví lidí okolo nás.

Jak se mohou lidé zapojit?

Nyní se věnujeme finalizaci aplikace pro Android. Dio bude ke stažení v Google Play Storu do konce prosince. Potom do něj začneme nabírat první kostely a jejich věřící. Abychom zajistili bezpečnost Dia, každý nový kostel musíme nejprve schválit. Brzy po spuštění se vrhneme na verzi pro iOS a na webový dashboard pro kostely.

Důležité je také říct, že používání aplikace kostely ani věřící nic nestojí a obě strany mají možnost Dio kdykoliv opustit, pokud by náhodou nebyli spokojení.

Jaký dosah zatím máte?

Vybrali jsme prvních osm kostelů, které s námi Dio otestují. Další v této chvíli aktivně nehledáme, jelikož chceme mít kapacitu věnovat se zpětné vazbě od těch stávajících. Kolik bude mít Dio uživatelů ze strany věřících, se pozná začátkem příštího roku. Předpokládáme ale něco kolem dvaceti uživatelů na kostel.

Dio
Vojtěch Šanca a Jan Růžička. Zdroj: Dio

Myslíš, že se vám podaří aplikaci rozšířit ve velkém měřítku? Církve jsou přece jenom poměrně konzervativní prostředí.

Jsem přesvědčený o tom, že ano. Církve sice poměrně konzervativní jsou, ale zdaleka ne tak, jak si většina ateistické společnosti myslí. Sám jsem byl velmi pozitivně překvapený, když jsem mluvil s některými knězi, kteří budou Dio testovat. Jsou to velmi pokrokoví a praktičtí lidé, kteří technologiím i mobilním aplikacím rozumí a nebojí se jich.

Co se týče prosazení v církvi jako takové, to bude samozřejmě oříšek, jelikož si střeží své zavedené způsoby a postupy. To ale není špatně, je třeba brát to s respektem. Koneckonců, je to nejdéle fungující organizace, která dnes existuje. To ale neznamená, že nemá pochopení pro nové, efektivnější postupy, které zjednoduší některé rutinní záležitosti.

Plánujete do budoucna rozšířit váš záběr i na jiná náboženství?

Dio je jen platforma pro jednotlivé kostely. Žádný obsah sami netvoříme, a tak je velmi jednoduché využít naši aplikaci v různých větvích křesťanství. Dokonce jsme už zrealizovali zkušební online rozhovor mezi katolickou věřící a evangelickým knězem. Nebyl to problém a obě strany byly spokojené.

Co se týče dalších náboženství, tak si to dovedeme dobře představit, pokud objevíme, že se nějaké jejich aspekty dají také zjednodušit pomocí moderních technologií. Zatím se tomu ale nevěnujeme, protože nejprve chceme vybudovat dobrý produkt pro křesťany. Aplikace pro jiná náboženství by navíc měla úplně jiné funkce, vzhled a byl by to zcela separátní produkt.

Spíše než vstupovat do nových náboženství, nyní plánujeme vstupovat do dalších zemí. Co nejdříve po spuštění v Česku chceme expandovat do Polska a na Slovensko, kde je věřících více a je tam větší trh.

Kvůli tomu bychom k sobě rádi přibrali ambasadora. Měl by to být věřící nebo kněz, který se aktivně pohybuje v křesťanském světě a zná ho velmi dobře, a to buď na Slovensku, nebo v Polsku. Takový člověk by nám měl pomáhat s komunikací tak, aby byla pro kostely i věřící co nejpříjemnější.