Robothon zná svého vítěze. Aplikace pro rozpoznávání fake news chrání uživatele před dezinformacemi

Inovační online maraton Robothon 2021 letos připomínal stoleté výročí vzniku slova robot. Na akci, která se konala 22. a 23. ledna, se proti sobě postavily týmy sto dvaceti studentů českých vysokých škol, které se zaměřily na řešení problémů spojených s dezinformacemi, péčí o osamělé, popularizaci matematiky, nebo třeba budoucností umění. Vítězové si rozdělili celkem 110 000 korun a řadu dalších cen.

Zdroj fotografií: Robothon

První místo si vysloužila aplikace AI.why?, která vznikla pod vedením Matyáše Boháčka. Ta dokáže pomocí chytrých algoritmů detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy na internetu nebo v e-mailu. U těch dokáže platforma určit skóre důvěryhodnosti, své rozhodnutí navíc odůvodní. 

”Naším cílem není jen říkat, co je a není pravda. Chceme ukázat, na co konkrétně by si měl dát uživatel při čtení online zpráv pozor. Vítězství na Robothonu pro nás bylo v konkurenci tolika skvělých nápadů opravdu překvapením, o to víc si jej vážíme,” říká Matyáš Boháček.

Mezi další oceněné projekty, které během dvoudenního maratonu dokázaly zaujmout porotu, se řadí např. aplikace Fountie, která propojuje seniory s mladými na základě jejich předností a společných zájmů. Virtuální asistent ADAM naopak pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí či demencí. Nemocným poskytne podrobné pokyny při plnění každodenních úkolů – od užívání léků, přípravy jídla, vzpomínání na nejbližší, až po trénování paměti.

Dalším ze zajímavých počinů je i webová aplikace InvestIT. Ta nabízí vzdělávání v oblasti základních principů investic a pomáhá pochopit souvislost mezi pohyby na burze a děním ve světě. Pokročilejší uživatelé mají možnost využít automatizované doporučení firem, které budou pro daného uživatele relevantní na základě jeho znalostí, zájmu a možností.

Akce proběhla kvůli situaci ohledně COVID-19 online. Ale jen částečně – vůbec poprvé se událost živě vysílala z místa, kde se technologické akce nekonají. Zázemí organizátorům Robothonu poskytlo Švandovo divadlo na Smíchově, které se účastní vědeckého projektu THEaiTRE, kde umělá inteligence píše scénář divadelní hry.

“Robota považuji za nejzásadnější intelektuální přínos Česka světu. Rok karantén a izolací přidusil možnost si tento odkaz připomenout a nadchnout pro umělou inteligenci a robotiku další generace,” popisuje radikální inovátor Tomáš Studeník, proč se se svým týmem a partnery rozhodl touto formou oslavit výročí robota a dodává: “Dnes bych bratry Čapky přizval na náš hackathon jako mentory.”