Luftio
Zdroj: Luftio

Studenti z Brna vyvinuli senzor, který vám poradí, jak správně větrat

Josef Tatíček společně s Adamem Schinzelem během pandemie založil a úspěšně nastartoval firmu Luftio, která dodává systém pro analýzu kvality vzduchu. Přečtěte si náš rozhovor.

Proč bychom si měli nechat zvlášť záležet na kvalitě vzduchu v pracovním prostředí? Především kvůli tomu, že ovlivňuje naši produktivitu a kognitivní myšlení. To, jaký vzduch dýcháme, zkrátka ovlivňuje naše zdraví, práci a studium. Přesně tato myšlenka přiměla studenty Josefa Tatíčka a Adama Schinzela k založení startupu Luftio, který školám, firmám a jiným organizacím pomáhá kvalitu vzduchu zlepšovat. Zjistili jsme, jak funguje jejich řešení.

Luftio
Studenti z Brna vyvinuli systém, který vám poradí, jak správně větrat. Zdroj: Luftio

Inspirace pro vznik startupu Luftio k vám přišla během pandemie. Myslíte, že kdyby vás tyto okolnosti nepotkaly, firma by vznikla?

Máte pravdu, pandemie velmi napomohla k nápadu na měření kvality vzduchu. Danou problematiku jsme ale sledovali již delší dobu ve školách, takže věřím že bychom se nápadu dříve nebo později věnovali.

Co všechno vaše řešení dokáže?

Systém se skládá ze senzoru měřícího koncentraci oxidu uhličitého, teplotu, vlhkost a tlak vzduchu a hodnoty VOC, tedy těkavých organických látek. Dále obsahuje mobilní aplikaci pro zaměstnance, učitele nebo studenty, kde mohou sledovat kvalitu vzduchu v jejich místnosti. A nakonec webový dashboard, kde se manažerům, ředitelům škol nebo správcům budov zobrazuje kvalita vzduchu v celé budově – na základě dat z několika senzorů.

Pro koho je systém užitečný?

Ideální je instalace do menších prostor s vysokým počtem lidí. Do školních tříd, kanceláří, zasedacích místností a podobně. Analýza vzduchu a následné zlepšení kvality vzduchu v těchto prostředích hraje velkou roli.

Jak velký je váš tým?

Tým je aktuálně malý, čítá dva programátory, jednoho 3D tiskaře a mě jakožto manažera. Byly momenty, kdy nás bylo v týmu ale i deset, většinou to byli studenti.

Vy i spoluzakladatel Adam Schinzel jste ještě studenti. Jak vnímáte, že se vám ještě na škole podařilo rozjet vlastní firmu?

Vnímáme to jako poděkování za tvrdou dřinu, kterou roky při studiu odvádíme. Osobně pracuji na projektech už od střední školy. Nyní nastupuji do 3. ročníku VŠE a Adam teprve maturuje. Zároveň je to velká zodpovědnost. Oba pracujeme ještě v jiných firmách, já v Avastu na plný úvazek jako Mobile E-commerce Specialist, Adam jako softwarový inženýr pro startup Eterlast a toto „večerní podnikání” – jak já tomu říkám – nás velmi baví.

První poptávky od firem jste obdrželi skoro ihned. Jak se o vás dozvěděly?

Firmy se ozvaly díky našim byznysovým kontaktům a networku, později se o nás dozvěděly i z médií a část jsme sami aktivně oslovili.

Jak dlouho vám trval vývoj? Narazili jste při něm na nějaké překážky?

Vývoj prvních prototypů byl velmi rychlý, během pár měsíců jsme měli hotové první senzory. Ale vývoj finálního produktu trval přes rok. Hardware je velmi náročný, musí se vyrobit několik prototypů. Často něco nesedělo jen o pár milimetrů, čekalo se na součástky nebo materiál. Celkem jsme vyrobili sedm prototypů, než jsme získali finální podobu produktu. Poté jsme založili firmu a začali s prodejem.

Z čeho se senzor vyrábí?

Krabička se vyrábí z recyklovaného plastu a je tištěná na 3D tiskárně napájené z obnovitelných zdrojů. Elektronika je poté připájená na námi navrhnutý tištěný spoj.

Luftio
Senzor měřící koncentraci oxidu uhličitého, teplotu, vlhkost, tlak vzduchu a hodnoty těkavých organických látek. Zdroj: Luftio

Jaký úspěch zatím máte? V jakých číslech se například z hlediska počtu klientů aktuálně pohybujete?

Aktuálně měříme v několika velkých společnostech, školách a státních institucích. Bereme Luftio jako smysluplný projekt, který není o vydělávání peněz, je to spíše CSR aktivita (CSR je označení pro společenskou odpovědnost firem – pozn. red.). Celkem jsme vyrobili již několik desítek senzorů.

Jaké máte cíle pro tento rok?

Tento rok budeme pokračovat v instalaci Luftio na místa, kde to má smysl, do škol, veřejných institucí a tak dále. Byznysově se aktuálně zaměřujeme hlavně na naši novou firmu, Web 3.0 software vývojářské studio Decentree, ze kterého Luftio aktuálně dotujeme.