Zdroj: Alex Wong, Unsplash

V poušti vzniká NEOM, technologické město pro nejbohatší lidi světa

V arabské poušti se začalo stavět údajně nejfuturističtější město v historii lidstva, které má připomínat výkladní skříň nejmodernějších technologií. A cena? Pro začátek 500 miliard dolarů.

Princ Muhammad bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, už v roce 2017 představil veřejnosti vizi města budoucnosti NEOM. Nedávno znovu vyzval investory k tomu, aby pomohli město vybudovat. Cílem Saudů je postavit metropoli pro 21. století, ve které najdete ty nejmodernější výdobytky lidstva. Do projektu se plánují zapojit největší technologické společnosti světa, včetně Googlu, Microsoftu, Amazonu nebo Applu.

Zdroj: Yolanda Suen, Unsplash

NEOM: město jako ze sci-fi filmu

NEOM se má rozkládat na 8 tisících kilometrech čtverečních, a kromě pokročilých technologií má nabídnout i neuvěřitelné přírodní krásy: 50 ostrovů, divokou přírodu, sopky, korálové útesy, ale i horská střediska s umělými sjezdovkami. V podstatě cokoliv, ​​co si jeho obyvatelé můžou přát. Jednoho dne by zde měly žít až stovky milionů lidí.

Výstavba některých částí města už začala. Patří mezi ně Oxagon, obrovský plovoucí industriální komplex na pobřeží Rudého moře, jehož název pochází z jeho osmihranného tvaru. Stavět se začala také páteř NEOMu – podzemní vysokorychlostní trať s názvem The Line, která má měřit 170 kilometrů. Dopravu mají kromě tratě zajišťovat také plně elektrická autonomní vozidla. Běžné budou i létající taxíky, které mají Saúdskou Arábii propojit se zbytkem světa.

Město má být velmi ekologické. Obyvatelé se zabydlí v chytrých a úsporných domech, poháněných obnovitelnou energií ze solárních parků a větrných elektráren. NEOM chce nabídnout také vysokou úroveň vzdělání. Studenti budou využívat výhod nejnovějších technologií, sítí 5G a 6G, robotů, holografických projektorů, superpočítačů, umělé inteligence i BCI (neurálního rozhraní propojujícího mozek s počítačem).

Dominantou města by měla být více než kilometr vysoká věž. Nad městem se bude také tyčit umělý měsíc, který ho v noci osvětlí. Ve speciálních čtvrtích nebudou platit konzervativní arabské zákony, bude zde tedy legální konzumace alkoholu. Město má nabídnout bohatý noční život, nejrůznější kluby a chybět by prý neměly ani služby „nejstaršího řemesla“.

Město budoucnosti nebude levné

Saúdové chtějí stavbu města jen v první fázi utratit 500 miliard dolarů. Autoři projektu vyzývají technologické giganty k tomu, aby zde vybudovali centra nejnovějších technologií ze světa robotů, umělé inteligence, biotechnologií a vesmírného průmyslu.

Smělé plány Saudů se ale neomezují pouze na Zemi. V příštích 100 letech chtějí údajně také vybudovat luxusní hotely a nemocnice na oběžné dráze Země a město v marťanské poušti.

Zdroj: NEOM