„Vozíčkem na míru dáváme handicapovaným psům druhou šanci i elán do života,“ říkají zakladatelé českého startupu AnyoneGo

Zakladatelé společnosti Ivan Lukáš, Jan Jiránek a Martin Schenk.

Co vznikne spojením 3D tisku a průmyslového designu? V případě inovátorů z brněnského AnyoneGo pohybové pomůcky pro handicapovaná zvířata. Ta mohou opět běhat přes kaluže díky speciálně navrženým vozíčkům určeným pro zadní končetiny.

Firma vznikla v roce 2016, svůj první testovací produkt uvedla o rok později na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Za celoevropským úspěchem značky stojí kromě Martina Schenka a Ivana Lukáše především renomovaný designér a konstruktér Jan Jiránek.

S Honzou jsme se potkali na veletrhu zaměřeném na 3D tisk. V té době pracoval s návrhy zdravotnických pomůcek určených pro lidi. Nápad nás velmi zaujal, proto jsme se rozhodli rozšířit jeho potenciál i do dalších oblastí. Výsledkem byla myšlenka na pomoc postiženým a ochrnutým pejskům, což se díky Honzovým odborným zkušenostem i povedlo. Vznikly tak první produkty, k jejichž výrobě se 3D tisk navíc perfektně hodí, protože je lze flexibilně upravovat podle individuálních potřeb zvířecích pacientů i aktuálních technologických trendů,“ říká o AnyoneGo jeden ze zakladatelů Ivan Lukáš.

Společnost vyrábí zejména vozíčky pro handicapované psy.

Startup používá při vývoji a následné výrobě vozíčků nejnovější technologie. Za deklarovanou kvalitou produktů stojí kromě kvalitního know-how i dobře ošetřená výroba, která probíhá z 90 % na 3D tiskárnách české technologické společnosti Prusa3D.

Uvědomujeme si, že se mění jak doba, tak aktuální technologie. Neusínáme proto na vavřínech a děláme vše proto, abychom dali pejskům takový produkt, který jim nabídne maximální užitek a komfort. Špatně padnoucí vozík totiž psovi ve výsledku spíše uškodí. Může mu působit otlaky a vyvíjet zvýšený tlak na zdravé končetiny. Zdravotní stránku věci proto konzultujeme s veterináři a fyzioterapeuty, nezapomínáme ale ani na samotný design. Ten musí být nejenom funkční, zároveň musí plnit i estetickou funkci. Zastáváme totiž názor, že pokud si zaplatíte prvotřídní produkt, tak se v něm nechcete cítit jako v noční můře v Elm Street,“ uvádí další ze zakladatelů startupu Martin Schenk.

AnyoneGo nabízí aktuálně vozíčky ve čtyřech velikostech, které vrátí pohyb všem psům od čivavy po border kolii. Větší plemena si budou muset na své nové nohy každopádně ještě chvilku počkat. Firma na jejich vývoji teprve pracuje.

Dodání vozíčku trvá zhruba dva až tři týdny. Za návrhem a designem stojí Jan Jiránek, který má také na starost vývojové centrum firmy v Jižních Čechách.

Pro zadání výroby je nutné znát informace o psích mírách, které si zákazník může podle online návodu změřit i sám. Lidé se proto nemusí do frimy dostavovat osobně. Následné provedení je vytištěno s využitím odolného plastu, klíčové části jsou následně vyrobeny i technologií SLS.

Cena vozíku se pohybuje v rozmezí 15 500 – 17 900 Kč. Martin Schenk každopádně zdůrazňuje, že za svoje peníze dostanete skvělý zákaznický servis, včetně dlouholeté záruky.

Kromě vozíků, jejichž cena se podle velikosti psa a vybavení pohybuje v rozmezí 14 900 – 17 900 Kč, nabízí i psí ortézy.  Zakladatelé se ale nebojí, že by majitelé nebyli do svých mazlíků ochotni takovou částku investovat. „Pes není jenom zvíře, ale především přítel na celý život. Pokud pes ochrne a tento stav se stane trvalým, tak kvalitní vozík představuje jediné řešení, jak mu v dané situaci pomoct. A pomoc příteli se v takové situaci neodmítá,“ říká Jan Jiránek.

A s těmito slovy se ztotožňuje čím dál více zákazníků. Po necelé stovce psů, kterým dává vozíček možnost znovu skotačit po českých luzích a hájích, se startup rozrůstá i do Evropy. Pomoci mu v tom má kromě dosavadních investorů i program CzechStarter agentury CzechInvest. Potenciál chce ale AnyoneGo uplatnit i na dalších trzích, zejména ve Spojených státech a Japonsku. Dalším plánovaným krokem má být i následná výroba pomůcek pro handicapované lidi. Minimálně v případě, že firma nalezne další vhodné investory.