Zelenina z jiného světa. Ve vesmíru byly poprvé vypěstovány ředkvičky

Krok vpřed ve vesmíru pěstovaným potravinám udělala Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Astronautka NASA Kate Rubins na ní sklidila úrodu 20 ředkviček, které následně poslala na Zemi k dalšímu zkoumání. Celý experiment spadá pod projekt Plant Habitat – 02 (PH-02), který má za cíl optimalizovat růst rostlin ve vesmírném prostředí a zhodnotit jejich chuť i nutriční hodnoty.

Zdroj: NASA

Čerstvé plodiny by se mohly v jídelníčku astronautů stát cenným zdrojem tělu prospěšných látek.  Vědci proto experimentují s jejich pěstováním v mimozemských podmínkách. Předchozí experimenty zahrnovaly kromě ředkviček hlávkový salát nebo chilli papričky. Jejich pěstování bylo ovšem extrémně náročné, protože se v mikrogravitaci chovaly nepředvídatelně. „Plnohodnotné“ ředkvičky se proto považují za obrovský úspěch.

„Ve srovnání s listovou zeleninou nebo pšenicí, které se na ISS dříve pěstovaly, jsou ředkvičky v lecčem odlišné,“ říká Nicole Dufour za program PH-02. Rychle rostou, dozrají za 27 dní. A nevyžadují téměř žádnou péči. Jejich růst totiž probíhá v pečlivě kontrolovaných podmínkách, které zajišťuje tzv. Advanced Plant Habitat – komora používající 180 senzorů a LED osvětlení. Ty se starají o zavlažování, optimální teplotu i potřebnou úroveň kyslíku.

Experiment s ředkvičkami bude replikovaný i do budoucna, tentokrát s novou sadou semínek.

„Replikace experimentu zvyšuje velikost vzorku a zlepšuje vědeckou přesnost,“ dodává Dufour.