SWCSummit
Zdroj: SWCSummit

České projekty Tatum a Readmio ovládly soutěž regionu V4 na SWCSummitu

Na SWCSummitu se dnes odpoledne budou vybírat ty nejlepší startupy Evropy. Akci předcházelo regionální kolo soutěže Startup World Cup pro oblast Visegrádské čtyřky, kde zvítězily české projekty.

Na soutěži regionu V4 mezi dvanácti finalisty z České republiky, Slovenska a Polska suverénně zvítězil český projekt Tatum, jehož platforma zjednodušuje vytváření blockchainů. Divokou kartu pak porota udělila dalšímu českému startupu – Readmio. Jde o mobilní aplikaci, která v reálném čase doplňuje vyprávění příběhů zvukovými efekty. Oba čeští zástupci už ve středu 6. října v podvečer zabojují o titul mistra Evropy a možnost okamžité investice ve výši půl milionu dolarů.

Steve Wozniak
Steve Wozniak se připojí k evropskému finále soutěže. Zdroj: SWCSummit

Mezinárodní souboj startupů

„Do regionálního kola V4 letos dorazilo přes 400 přihlášek. Z nich jsme vybrali 12 finalistů, kteří se v prostorách pražského HubHubu utkali před 8člennou porotou zkušených investorů. Každý startup měl na své představení 4 minuty, poté následovaly ještě další 4 minuty doplňujících otázek od porotců,“ přibližoval princip startupové soutěže ředitel SWCSummitu Tomáš Cironis.

O vítězi bylo jasno ihned, mezi porotci panovala okamžitá shoda. „Velká část společnosti blockchainům sice nerozumí, ale jejich potenciál je ohromný. Tatum nabízí nástroj, který vytváření blockchainů revolučním způsobem zjednodušuje, a tím je zpřístupňuje mnohem většímu počtu firem. Navíc je tento startup ve fázi, kdy už jeho řešení reálně funguje a je ověřeno v praxi,“ vysvětlil důvody vítězství člen poroty Adam Kočík z J&T Ventures.

O druhém postupujícím se naopak porotci radili desítky minut. Nakonec se rozhodli udělit divokou kartu projektu, který má potenciál změnit ve společnosti něco k lepšímu. Toto kritérium podle nich nejlépe splnil startup Readmio, který svou mobilní aplikací chce motivovat rodiče, aby trávili víc času se svými dětmi vyprávěním pohádek. V budoucnu by pak aplikace doplňující příběhy zvukovými efekty mohla přispívat i ke vzdělávání a přibližování složitějších témat.

Evropské finále soutěže zpestří Steve Wozniak

O celoevropském vítězi se bude rozhodovat už dnes odpoledne. O titul „startupového mistra Evropy“ a potenciální investici ve výši půl milionu dolarů od pořadatelských společností Air Ventures a UP21 se utká celkem 9 finalistů z předchozích regionálních kol. Soutěž odstartuje v 16.20 hodin. Kolem 18. hodiny, kdy se porota bude radit o vítězi, se z Kalifornie připojí spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Už od rána je možné sledovat živý přenos z akce na webu události a na sociálních sítích.

Zdroj: TZ