České startupy triumfovaly v celoevropském finále SWCSummitu

Středeční evropské finále globální startupové soutěže Startup World Cup, které se uskutečnilo v rámci pražského SWCSummitu, si zcela podmanily české projekty Tatum a Readmio.

Startup Tatum si se svou platformou, která revolučním způsobem zjednodušuje vytváření blockchainů, odnesl hlavní cenu poroty a s ní i titul evropského šampiona. Readmio, které prostřednictvím mobilní aplikace zatraktivňuje čtení pro děti, získalo hlavní cenu diváků.

Oba projekty navázaly na svůj úspěch z předchozího dne, kdy kralovaly i regionální soutěži pro oblast Visegrádské čtyřky. Tím získaly vstupenku do kontinentálního finále, kam se z dalších regionálních kol a přidružených startupových soutěží probojovalo celkem devět startupů z celé Evropy.

finále SWCSummitu
Zdroj: SWCSummit

Každý projekt měl čtyři minuty na svou prezentaci, poté následovaly další čtyři minuty dotazů od porotců. Pětičlenná porota tentokrát při určování vítěze hledala shodu poměrně složitě.

„V rámci regionálního kola V4 bylo vítězství projektu Tatum zcela jednoznačné. V kontinentálním finále jsme však do poslední chvíle zvažovali i jiné kandidáty – například z oblasti medicíny. Ve výsledku ale rozhodla pragmatická investorská úvaha, který projekt má největší potenciál zhodnotit naši případnou investici. Tatum je v tomto ohledu nejdál, ostatní zajímavé projekty musí ještě trochu dozrát,“ vysvětlil porotce Václav Pavlečka ze společnosti Air Ventures, která společně s další pořadatelskou společností UP21 nabídne vítězi možnost okamžité investice ve výši půl milionu dolarů.

„Možnost investice je lákavá, nicméně i kdybychom se na ní nakonec nedohodli, je pro nás vítězství ohromně cenné. Blockchainové technologie se doteď pohybovaly na okraji zájmu, takže to, že jsme porazili ostatní finalisty, je po letech intenzivní práce zadostiučinění nejen pro náš třicetičlenný tým, ale i pro celý obor,“ zhodnotil úspěch dojatý ředitel projektu Tatum Jiří Kobelka.

Steve Wozniak odhalil své byznysové plány

Během Startup World Cup & Summitu vystoupila celá řada řečníků, panelistů a mentorů. Jednou z hlavních osobností, která zaujala publikum, byla novinářka a pedagožka Esther Wojcicki. Autorka bestselleru o výchově úspěšných lidí mimo jiné mluvila o tom, jak kdysi mentorovala dceru Steva Jobse a jak sám Steve Jobs často navštěvoval její hodiny.

Další zajímavou osobností byl Kyle Corbitt, prezident Y Combinatoru – jednoho z největších startupových inkubátorů na světě, a autor softwarového řešení, které dokáže propojovat ideální spoluzakladatele startupů. Corbitt posléze zasedl i v soutěžní porotě.

Zlatým hřebem večera bylo vystoupení spoluzakladatele společnosti Apple Stevea Wozniaka. Ve videorozhovoru zavzpomínal na dávné začátky Applu. Poté vůbec poprvé podrobněji odhalil i své plány s nově založenou společností Privateer Space. Jejím prostřednictvím by se rád věnoval úklidu „nepořádku“ ve vesmírném prostoru.

„Pokud to jen trochu půjde, rádi bychom s Wozem spolupracovali i příští rok. Letos ještě kvůli pandemii musel být online, ale pokud to jen trochu půjde, chceme ho do Prahy přivézt i fyzicky,“ uzavřel ředitel SWCSummitu Tomáš Cironis.

Akce se letos kvůli přetrvávající pandemii konala v hybridním formátu. Diváci, kteří se nedostali fyzicky do pražské Stromovky, mohli celý den sledovat živý online přenos z hlavního pódia. Na Youtube kanálu SWCSummitu je možné si záznam prohlédnout i zpětně.

Zdroj: TZ