Andrea Bohačíková, Marter
Zdroj: Kateřina Ceralová

Sladit kariéru a rodinu? Podle Marter Andrey Bohačíkové je to možné

Vzdělávací a networkingová platforma Marter se snaží dokázat, že spojení rodinného života a úspěšné kariéry není jen pohádka. Přečtěte si náš rozhovor s její zakladatelkou, Andreou Bohačíkovou.

Matky a otcové na rodičovské dovolené se potýkají s řadou problémů. S Andreou Bohačíkovou jsme si popovídali o tom, co přesně je tíží a jakými způsoby jim platforma Marter pomáhá.

Andrea Bohačíková, Marter
Andrea Bohačíková. Zdroj: Kateřina Ceralová

Proč se Marter zaměřuje právě na rodiče na rodičovské dovolené?

Když se řekne rodičovská dovolená, většina z nás si nejspíš vybaví samé krásné a roztomilé věci, jelikož se týká miminek a maminek. Málokomu přijde na mysl sociální izolace, frustrace, deprivace, deprese, syndrom vyhoření, alkoholismus, vysoká nezaměstnanost matek malých dětí či ztráta sebevědomí a lidského kapitálu.

Toto jsou ale reálné negativní dopady onoho nejkrásnějšího období v životě žen, někdy i mužů. Zejména u nás v České republice, kde máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě – až 4 roky na jedno dítě. Tyto problémy jsem si uvědomila díky kamarádce Kristýně, která byla ve svém kolektivu první mámou. Založením Marter jsem se to rozhodla změnit.

Čeho přesně chce platforma dosáhnout?

Mise Marter se dá vyjádřit heslem: „Rodičovská není brzda, když nechcete.“ Naším cílem je sladit rodinný život s kariérou dle potřeb každého rodiče. Nikomu neříkáme, co má přesně dělat. Pouze dáváme možnosti těm, kteří chtějí být proaktivní a růst, stejně jako rostou jejich malí parťáci. Marter sám o sobě je důkazem, že to jde, když se chce. Náš tým se skládá z 21 žen a 70 % z nich je na rodičovské dovolené.

Co ženy a muže na rodičovské dovolené nejvíce trápí?

Aktuálně nemocné děti a nejistota, co bude dál. Obecně je ale přímo či nepřímo trápí stereotypy ve společnosti. Jakási nepsaná pravidla o tom, jak má vypadat to „pravé“ mateřství, mateřská a rodičovská dovolená a vše s tím spojené.

Když se chcete seberealizovat kromě role matky i jinak a jdete do práce nebo začnete podnikat, hned jste „krkavčí matka”. Když se rozhodnete být jen doma, je to také špatně – rodičovská je přece „dovolená“. Podle našich průzkumů ale každá matka vede svůj vlastní vnitřní boj, zda udělala správně, a to ať se rozhodne jakkoliv. Není tedy třeba, aby její volbu řešilo i okolí.

Kvůli již zmíněné délce rodičovské dovolené a jejím negativním dopadům ženy také ztrácí sebedůvěru, a to jak v běžném životě, tak i pro návrat na pracovní trh. Nezaměstnanost cílové skupiny, i při tak nízké nezaměstnanosti, jakou nyní máme, představuje 59,9 %. Kvůli rychlosti vývoje pracovního trhu lidé na rodičovské postupně ztrácí kvalifikaci, a tak upadá cenný lidský kapitál. Tím však neztrácí pouze samotní rodiče, ale i zaměstnavatelé. Retence neboli udržení zaměstnanců je totiž mnohem levnější než nábor nových.

Marter
Zdroj: Marter

Jak se liší podmínky pro lidi na rodičovské dovolené v Česku oproti zahraničí?

V Česku je velkým problémem nastavení pracovišť a pracovních podmínek. Evropská unie nás opakovaně napomíná, protože nejsme schopní zajistit adekvátní podmínky pro matky s dítětem ve věku do šesti let. Jsme „premianty” v rozdílu platů mužů a žen a v neposkytování částečných úvazků. Pro představu, podíl žen zaměstnaných na part time činí v ČR 9 %, zatímco v EU je to 32 %.

Když se bavím s matkami nebo institucemi ze zahraničí, často se dozvídám, že je v dané zemi zákonná ochrana zaměstnanců a jejich potřeb mnohem lepší než u nás. Proto se také hodlám tématu zkrácených úvazků, jejich pozitiv i negativ, v budoucnu více věnovat.

Jak Marter funguje v praxi? Co účastníkům nabízíte?

Marter je vzdělávací a networkingová platforma pro ženy i muže na rodičovské dovolené. Jsme partnerem pro rodiče při návratu do práce, osobním růstu nebo začátcích a rozvoji vlastního podnikání. Pořádáme vzdělávací a rozvojové aktivity ve spolupráci s profesionály z široké palety oborů. Vydáváme také vlastní podcast Rodičovská není brzda.

Jsme ale partnerem i pro zaměstnavatele v otázce péče o zaměstnance nebo získávání nových talentů. Spolupracujeme se zaměstnavateli, kteří věří v nový způsob práce a pomáháme jim vytvářet přátelské pracovní prostředí, které lze sladit s rodinným životem.

Jaké aktivity Marter organizuje?

Od svého založení v červnu 2019 ušel Marter dlouhou cestu. Naše nabídka se postupně přesunula od workshopů do online prostředí, což nám umožňuje větší dopad a daří se nám dostat naši misi například i do okrajových částí republiky. To bylo vždy mým velkým přáním.

V naší nabídce najdete webináře, individuální konzultace, ucelené kurzy a programy nebo videokurzy, které si můžete pustit kdykoliv a kdekoliv. Tři základní směry vzdělávacích a rozvojových aktivit – návrat do práce, osobní růst, začátky nebo rozvoj vlastního podnikání – jsme také doplnili o dimenzi well beingu. Tu jsme přidali, abychom rodičům zajistili pocit bezpečí, klidu a zmenšili dávku stresu spojenou s rodičovstvím.

Andrea Bohačíková, Marter
Andrea Bohačíková. Zdroj: Kateřina Ceralová

O které kurzy je největší zájem?

Vzhledem k aktuální situaci registrujeme největší zájem o oblast práce, která se dá vykonávat v domácnosti při dětech. Jedná se tedy o témata jako jsou sociální sítě, digitální marketing, copywriting, obchod, osobní značka, vlastní silné a slabé stránky nebo speciální programy pro stavbu a rozvoj vlastního podnikání.

Dále je velký zájem o témata time managementu, práce s energií, jak napsat CV a jiná HR témata nebo o právní základy. Není totiž moc známé, na co všechno mají rodiče ze zákona nárok. A když chcete podnikat nebo si jenom přivydělávat, bez právního základu se neobejdete. O tato témata si účastnice hodně píšou v rámci naší online komunity, která v tuto chvíli čítá kolem 5 tisíc členů a neustále roste.

Kromě vzdělávacích programů pomáháte i se znovuzapojením do pracovního trhu. Jak to probíhá?

Pomáháme hned několika způsoby. Na jaře minulého roku jsme spustili databázi kvalifikovaných kandidátů. Mohou se do ní zapsat všichni, kdo potřebují podmínky pro práci vhodné pro rodiče malých dětí, jako například flexibilní pracovní dobu, částečný úvazek, home office, sdílené pracovní místo a podobně. Uděláme maximum, abychom jim našli místo u firmy s vhodnou firemní kulturou, kde nevadí, že mají děti.

V říjnu tohoto roku jsme spustili nový projekt. Jedná se o dvouměsíční online program Career Designer na restart kariéry pro samoživitele. Vede ho Petra Drahoňovská, zkušená lektorka a několikanásobná držitelka Národní ceny kariérového poradenství.

Dále vydáváme e-booky s praktickými průvodci, kteří například radí, jak na online pohovor. Ty si mohou zájemci stáhnout na našem webu zdarma a tím udělat první krok pro návrat zpět do práce.

Kromě toho také pomáháme firmám s péčí o jejich zaměstnance na mateřské a rodičovské a jejich i následnou adaptací zpět do pracovního procesu.

Kolik účast na vašich kurzech stojí? Můžou si je dovolit i samoživitelé?

Obvyklá cena webinářů se pohybuje kolem 500 korun, stejně tak u videokurzů. Naším cílem je nabízet prémiové vzdělávání za dostupné ceny. Díky podpoře společnosti Heineken navíc můžeme měnit život hned několika samoživitelům, kteří mají účast ve zmíněném výběrovém programu pro restart kariéry zcela zdarma. Také půjčujeme PC, když je účastníci nemají. Zdarma jsou například i webináře, které pořádáme ve spolupráci s Google.

Zaměřujete se na ženy i muže. Jaký podíl u vás obě skupiny mají?

Ženy tvoří 99 % a muži zatím pouhé 1 %. Možná vám to připadá málo, ale my jsme i za to 1 % rádi a těšíme se, jak v budoucnu poroste. Jen pro zajímavost, před propuknutím covidu-19 bylo na mateřské a rodičovské dovolené kolem 450 tisíc žen a pouze 5 101 mužů. Proto nám to naše 1 % nepřijde zas tak malé.

Kdo tvoří tým Marter?

Každá členka týmu má jiné zkušenosti a jinou odbornost, od HR manažerky po copywriterku.  Díky tomu je náš tým krásně multidisciplinární. Některé členky přišly jako seniorní odbornice z korporátního prostředí, jiné jako junioři, kteří v rámci působení v Marter neskutečně rostou a já mám velkou radost, že tomu tak je. Jak už jsem říkala, náš tým je důkazem, že rodičovská není brzda, když nechcete. Chápeme výzvy, kterým rodiče čelí každý den. Mým snem je, aby nám ten „ženský klub” trochu obohatil nějaký muž. Třeba se někdo po přečtení tohoto rozhovoru najde.

Marter
Zdroj: Tomáš Branda

Kdo se k vám může přidat jako lektor?

Vítáme každého, kdo má znalosti a zkušenosti, které pomohou růstu potenciálu rodičů malých dětí. Přihlásit se může každý odborník, který se chce stát součástí naší mise.

V portfoliu našich lektorů najdete přes 120 profesionálů z různých oborů, včetně startupistů, HR manažerů, koučů, právníků, psychologů nebo markeťáků. Mezi lektory patří například bývalý šéfredaktor Roklen24 Jaroslav Průcha, bývalá HR partnerka Cemex Alžběta Eli Axmann, spoluzakladatelka Darujme České Vánoce Hana Šormová nebo hvězda sociální sítě LinkedIn Sergej Pavljuk.

Označení Marter vzniklo spojením slov matka a barter. Právě tak i fungujeme. Pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené nebo jste nastávající rodič, který u nás nabídne své know-how jako lektor nebo lektorka, máte nárok na jiný webinář nebo videokurz dle vlastního výběru zdarma. Tím pomáháte i rostete hned v několika dimenzích. Pokud nejste na rodičovské, vůbec to nevadí, přidat se k nám můžete taky. My vám pomůžeme tvořit vaši osobní nebo firemní značku a spoustu dalšího.

Jaké máte s projektem plány do budoucna?

Musím přiznat, že se neflákáme. Již brzo vydáme další e-book. Poté uvedeme na trh čerstvou novinku, online podpůrné skupiny pro rodiče. Nedávno jsem slyšela, že vždy máte své lidi, jen je někdy třeba je najít. Přesně to naše skupiny nabízí – prostor pro ženy na stejné vlně a v podobné životní situaci. Chystáme také nové online programy v rámci kariérového poradenství.

Aktuálně pracujeme také na službách pro zaměstnavatele v rámci akceleračního programu Startit od ČSOB. To, že nás vybrali mezi účastníky, nám dává neskutečný drive. Jen pro představu, sedíme tam se startupy využívajícími umělou inteligenci nebo strojové vidění. A do toho přispívá Marter se svým posláním sladit rodinný život s kariérou dle potřeb každého rodiče. Chystáme tedy nové věci jak pro samotné ženy, tak firmy. Nepolevujeme ve svém tempu ani bláznivých nápadech, které s radostí proměňujeme ve skutečnost.


Andrea Bohačíková – CEO & zakladatelka Marter

  • Vystudovala mezinárodní vztahy a evropská studia v Praze.
  • Má přes 11 let zkušeností s business developmentem (nové trhy a produkty), obchodní strategií, prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu.
  • Kromě platformy Marter spoluzaložila také informativní a networkingovou platformu Jaké chceš Česko? a Educator, iniciativu na adaptaci vzdělávání pro 21. století.
  • Věnuje se mentoringu a konzultacím startupů, jednotlivců i neziskových organizací.
  • Žije v Praze, miluje čokoládu a aktivní odpočinek.