prototyp budovy TOVA
Zdroj: Gregori Civera, IAAC

V Katalánsku postavili budovu ze zeminy, dřeva, aloe a vaječných bílků

Studenti z Katalánského institutu moderní architektury (IAAC) postavili budovu s názvem TOVA, kterou vytiskli 3D tiskárnou. Podle tvůrců u toho navíc nevznikl žádný odpad.

Španělský IAAC představil v rámci výzkumu o budoucnosti bydlení prototyp stavby s názvem TOVA, která je první svého druhu v zemi. Jako materiál na stěny vytištěné 3D tiskárnou posloužila směs ze zeminy. Celou konstrukci překrývá střecha ze dřeva. To samo o sobě ale není dostatečné, aby stavba byla odolná vůči vodě a vlivům počasí. Tvůrci ji proto zkušebně pokryli voděodolným nátěrem vyrobeným z aloe a vaječných bílků.

Prototyp stavby s názvem TOVA, která vznikla pomocí 3D tisku. Zdroj: Gregori Civera, IAAC

Smícháním zeminy a dalších látek vznikl geopolymer, který nabízí ideální vlastnosti pro tisk. Samotné vytištění s využitím robotického zařízení od firmy WASP, které vzniklo právě pro tvorbu budov, zabralo 7 týdnů. V minulosti se společnost podílela také na vzniku experimentálního obydlí TECLA nebo dvou budov pro značku Dior.

Prototyp TOVA stojí poblíž Barcelony a v budoucnu by možná mohlo jít o řešení nedostatku dostupného bydlení. Na stavbu postačily lokální suroviny, nevznikl zbytečný odpad a emise. Podobná obydlí se navíc dají postavit za krátký čas a téměř kdekoliv, bez nutnosti dovážet spoustu materiálu a strojů. „Využití této rychlé stavební metody může být řešením pro zvětšující se prostory, které vyžadují nouzovou reakci pro řešení hromadného bydlení, jako jsou například komunity pro žadatele o azyl,“ píše o projektu na svém webu IAAC.

Budoucnost 3D tisku ve stavebnictví

Nicméně využití 3D tisku pro stavbu budov není úplná novinka a získává na popularitě. Kromě větší šetrnosti má dostatek potenciálu, aby v budoucnu konkuroval stavebnímu průmyslu nižší cenou a rychlostí. Využití podobných řešení navíc nahrává i snadná možnost úprav a konfigurace podle potřeb lidí nebo okolních podmínek a terénu. Přístroje však často používají betonovou směs místo ekologičtějších a zatím dražších geopolymerů, které se dají velice zjednodušeně označit za umělý kámen.

Zdroj: IAAC, Science Daily, WASP